Es pot utilitzar ferrovanadi en acer inoxidable?

Nov 20, 2025

Deixa un missatge

 

Es pot utilitzar ferrovanadi en acer inoxidable?

 

Sí, el ferrovanadi es pot utilitzar en acer inoxidable -, però la resposta és condicional i depèn del grau-. El vanadi no és un-additiu general d'acer inoxidable com el crom o el níquel. S'utilitza selectivament en graus martensítics, dúplex i ferrítics específics on els seus efectes metal·lúrgics - refinament del gra, l'enfortiment de la precipitació a través de V(C,N), resistència al desgast i alta -resistència a la temperatura - proporcionen guanys de rendiment específics. Els graus austenítics estàndard com el 304 i el 316 no utilitzen vanadi en les seves especificacions comercials. Aquest article proporciona els detalls tècnics que els metal·lúrgics, els fabricants d'acer i els enginyers de contractació necessiten per avaluar si el FeV pertany a una formulació determinada d'acer inoxidable.

Aportacions clau

El vanadi s'utilitza en famílies específiques d'acer inoxidable- graus martensítics (p. ex., 8Cr13MoV, algunes variants modificades de 420 i 440C), certs graus ferrítics resistents a la calor-i acers inoxidables dúplex de grau-de recerca. Ho ésnoutilitzat en els estàndards 304, 316 o altres graus austenítics de productes bàsics.

Els mecanismes metal·lúrgics estan ben-establerts:fixació del límit del gra, enfortiment de la precipitació V(C,N) (contribució ~ 70–150 MPa), formació de carbur dur per a la resistència al desgast i millora de la resistència a la fluència a temperatura elevada.

El vanadi no millora la resistència a la corrosió.El seu paper és mecànic, no electroquímic. Per al control de la sensibilització, els graus Ti-estabilitzat (321) i Nb-estabilitzat (347) segueixen sent les solucions comercials estàndard.

FeV50-A i FeV80-A (GB/T 4139-2012) són els graus recomanatsper a la fabricació d'acer inoxidable a causa dels seus sostres baixos en impureses -, especialment carboni, fòsfor i sofre, que són crítics en les formulacions d'acer inoxidable.

modular-1
Necessites FeV per a la teva formulació d'acer inoxidable?

ZhenAn subministra FeV50 i FeV80 a GB/T 4139-2012 amb certificats de prova de molí complets. Digueu-nos el vostre rang de vanadi objectiu i el grau d'acer; us recomanarem l'especificació FeV adequada.

Correu electrònic:market@zanewmetal.com· WhatsApp: +86 155 1882 4805

1. La pregunta bàsica: on encaixa el vanadi a l'acer inoxidable

L'acer inoxidable es defineix pel seu contingut mínim de crom - 10.5% en pes segons EN 10088-1, suficient per formar una pel·lícula passiva de Cr₂O₃ auto-curativa. Les tres famílies principals - austenítiques, ferrítiques i martensítiques, més la categoria dúplex (austenita + ferrita) tenen cadascuna característiques metal·lúrgiques diferents i el paper del vanadi difereix considerablement entre elles.

En els acers estructurals i HSLA (aliatges d'alta -resistencia baixa-), la microaliatge de vanadi al 0,03-0,15% en pes és una pràctica estàndard: el V(C,N) precipita en ferrita durant el refredament després de la laminació en calent, proporcionant un refinament del gra i l'enfortiment de la precipitació. En els acers inoxidables, la situació és més matisada perquè l'alt contingut d'aliatge (Cr, Ni, Mo, N) ja proporciona un enfortiment substancial de la solució sòlida-i una resistència a la corrosió. El vanadi només s'afegeix quan es requereixen guanys de propietats mecàniques addicionals - normalment resistència al desgast, duresa calenta o resistència a la fluència - més enllà del que proporciona la composició base d'acer inoxidable.

2. Com funciona el vanadi a l'acer inoxidable: els mecanismes metal·lúrgics

2.1 Refinament del gra

El vanadi forma V(C,N) precipita en els límits de gra d'austenita durant la solidificació i el treball en calent. Aquests precipitats fixen els límits del gra a través del mecanisme de fixació Zener, restringint el creixement del gra durant el reescalfament i el laminat en calent. El resultat és una mida final més fina, que millora tant la resistència (relació Hall-Petch) com la duresa. En els acers inoxidables, aquest efecte és rellevant en els graus ferrítics i martensítics on el control de la mida del gra durant el tractament tèrmic afecta directament les propietats mecàniques. En els acers inoxidables austenítics, que no experimenten una transformació de fase de ferrita-a{-austenita durant el refredament (i, per tant, no es poden refinar-gra per cicles tèrmics), el benefici-de refinament del gra del vanadi és limitat tret que es combini amb un processament termo-mecànic controlat.

2.2 Enfortiment de la precipitació mitjançant V(C,N)

Aquest és el mecanisme d'enfortiment més important del vanadi. Durant el refredament a partir de la temperatura d'austenització o durant el tremp d'acers inoxidables martensítics, les partícules V(C,N) precipiten com a dispersions a nano-escala dins de la matriu de ferrita o martensita. Aquestes partícules impedeixen el moviment de dislocació, augmentant la força de fluència. La investigació sobre acers microaliats V-ha documentat contribucions a l'enfortiment de la precipitació d'aproximadament 5,5 MPa per 0,01% en pes de C i 70-150 MPa totals per als nivells d'addició típics de V (0,05-0,15% en pes). En els acers inoxidables austenítics amb alt-nitrogen, l'addició de vanadi afavoreix la precipitació de VN i V(C,N), amb un estudi de 2024 que informa que el vanadi "pot promoure eficaçment la precipitació de VN i V (C,N) a causa de l'alt contingut de nitrogen".

2.3 Resistència al desgast

El vanadi forma els carburs més durs del tipus MC-comuns (duresa Vickers: VC ≈ 2.800–3.000 HV, en comparació amb Cr₇C₃ ≈ 1.600 HV i Mo₂C ≈ 1.500 HV). Aquests carburs de vanadi durs dispersos en una matriu d'acer inoxidable martensític milloren significativament la resistència al desgast abrasiu i adhesiu. Aquesta és la principal raó per la qual apareix el vanadi als acers inoxidables martensítics de grau-ganivet com ara 8Cr13MoV i als graus d'acer inoxidable-d'eines-. En AISI 440C, els carburs M₇C₃ (M=Fe, Cr, Mo, V) contribueixen a l'alta duresa (58–60 HRC) i al rendiment del desgast del grau.

2.4 Alta-Força de temperatura i resistència a la fluència

Els carburs i carbonitrurs de vanadi són tèrmicament estables a temperatures on els carburs de crom s'engreixen i perden eficàcia. Els precipitats V(C,N) resisteixen l'engreixament fins a aproximadament 650–700 graus, mantenint la seva capacitat de fixació de dislocació-en servei a temperatura-elevada. Això fa que el vanadi sigui rellevant per als acers inoxidables ferrítics utilitzats en els sistemes d'escapament d'automòbils i per als graus d'acer inoxidable especialitzats resistents a la calor-que operen en el rang de 500 a 700 graus. Un estudi sobre acer inoxidable austenític 18Cr9Ni3CuNbN va trobar que el vanadi va precipitar com a fase Z-durant la fase inicial de la deformació de fluència-, contribuint a millorar la resistència a la fluència a 700 graus.

 

3. Qualitats d'acer inoxidable que utilitzen vanadi

La taula següent resumeix els graus d'acer inoxidable on el vanadi apareix - com a addició d'aliatge deliberada o com a residu controlat de la pràctica de fusió. Tingueu en compte que en molts casos el contingut de vanadi no s'especifica a l'estàndard base, però està present en la pràctica comercial.

Família inoxidable Exemples de qualificacions Contingut típic de V (% en pes) Propòsit de l'addició de vanadi
Ganivet/coberteria martensític - 8Cr13MoV, equivalent a AUS-8 0.10–0.25 Carburs durs de VC per a la retenció de vores i resistència al desgast
Carboni martensític - alt- AISI 440C (modificat), unes 420 variants Traça fins a 0,15 (algunes notes modificades més altes) refinament de carbur M₇C₃; resistència al desgast en aplicacions de coixinets i vàlvules
Ferrític - resistent a la calor- Determinat grau d'escapament-ferrític SS (propietari) 0.05–0.15 Resistència a la fluència i refinament del gra a temperatures d'escapament (500-700 graus)
Grau d'investigació dúplex - V-tipus 2205 microaliat (experimental) 0.05–0.20 Refinament del gra; retard de l'enduriment de l'edat durant el servei a{0}}temperatura intermèdia
Grau d'investigació austenític - V+Nb SS austenític d'alt-N microaliat 0,10–0,40 (recerca) Enfortiment de les precipitacions; un estudi V+Nb (0,32% V + 0.21% Nb) va aconseguir una resistència a la tracció ~ 769 MPa, rendiment ~ 465 MPa

Fonts: Knife Steel Nerds (anàlisi 8Cr13MoV, 2024); MDPI Metals 15(4), 347 (2025); Estudis de ScienceDirect sobre SS austenític V-microaliat d'alt-N; Especificacions de grau ASTM A240/A240M. Les dades de les-qualificacions de la recerca reflecteixen estudis publicats i poden no correspondre a les qualificacions disponibles comercialment.

Dues qualificacions importants: primer,Els tonatges comercialment significatius de vanadi-que contenen acer inoxidable són modestosen comparació amb el consum de vanadi en HSLA, acer per a eines i acer per ferrocarril -, aquests segueixen sent els mercats finals de FeV dominants. En segon lloc, moltes especificacions d'acer inoxidable indiquen el vanadi no com una addició deliberada, sinó com un element de tramp amb un límit superior (sovint inferior o igual al 0,10% en pes), perquè el vanadi pot entrar a la fosa des de la ferralla-de vanadi. Una fàbrica d'acer que demana FeV per a la fabricació d'acer inoxidable està prenent una decisió conscient de disseny d'aliatge, no recarregant un grau estàndard.

4. Qualificacions FeV per a la fabricació d'acer inoxidable: especificacions segons GB/T 4139-2012

L'estàndard nacional xinès GB/T 4139-2012 classifica el ferrovanadi en nou graus segons el contingut de vanadi i els límits d'impureses. Per a aplicacions d'acer inoxidable, les variants de grau -de baixa impuresa -A són molt preferides perquè els acers inoxidables són sensibles al carboni (que pot causar sensibilització), al fòsfor (fragilització) i al sofre (cortesa en calent).

Grau V (%) C (menor o igual a) Si (menor o igual a) P (menor o igual a) S (menor o igual a) Al (menor o igual a) Mn (menor o igual a)
FeV50-A 48.0–55.0 0.40 2.0 0.06 0.04 1.5 -
FeV50-B 48.0–55.0 0.60 3.0 0.10 0.06 2.5 -
FeV80-A 78.0–82.0 0.15 1.5 0.05 0.04 1.5 0.50
FeV80-B 78.0–82.0 0.30 1.5 0.08 0.06 2.0 0.50

Font: GB/T 4139-2012. Els graus FeV40, FeV60 i FeV80-C també existeixen a l'estàndard. A dalt només es mostren els graus comercialitzats més rellevants per a la fabricació d'acer inoxidable. Especificació completa disponible a petició.

5. Vanadi vs niobi vs titani: opcions de microaliatge per a acer inoxidable

Els tres elements - V, Nb i Ti - són forts formadors de carburs i nitrurs utilitzats en acers microaliats. Però els seus efectes metal·lúrgics difereixen d'una manera important, i l'elecció d'una formulació d'acer inoxidable depèn de quina propietat es dirigeixi.

Propietat Vanadi (V) Niobi (Nb) Titani (Ti)
Mecanisme de reforç primari Enfortiment de la precipitació (V(C,N) en ferrita) Refinament del gra (Nb(C,N) fixant els límits del gra d'austenita) Formació de nitrurs (TiN); refinament del gra a temperatures molt elevades
Nivell d'addició típic (% en pes) 0.05–0.15 0.02–0.05 0.01–0.05
Temperatura de dissolució del precipitat ~ 900-1.050 graus (més fàcil de dissoldre) ~1.100-1.200 graus (intermedi) ~1.250-1.400 graus (- TiN més estable)
Contribució a l'enfortiment de les precipitacions ~70–150 MPa ~50–100 MPa ~30–60 MPa
Efecte sobre la duresa L'enfortiment de la precipitació pot reduir la duresa El refinament del gra augmenta la duresa El TiN pot actuar com a llocs d'iniciació de la divisió si és gruixut
Aplicació estàndard d'acer inoxidable Graus martensítics -resistents al desgast; d'investigació-duplex/austenític Nb-austenític estabilitzat (347); alguns graus dúplex Ti-austenític estabilitzat (321); graus ferrítics (409, 439)
Resistència a la sensibilització No s'utilitza comercialment per a aquest propòsit Estàndard - AISI 347 Estàndard - AISI 321

Dades recopilades de la literatura sobre tecnologia de niobium, la biblioteca tècnica de Vanitec i la investigació publicada sobre-acers microaliatges. Les estimacions d'enfortiment de la precipitació són orientatives i depenen de la ruta de processament, el contingut de V/Nb/Ti i els nivells de C+N.

La regla general per als fabricants d'acer inoxidable: úsniobiquan necessiteu refinament del gra i resistència a la sensibilització; utilitzartitaniquan el control del nitrogen a temperatures molt altes és crític; utilitzarvanadiquan necessiteu reforç addicional a la precipitació, resistència al desgast o resistència a alta-temperatura en un grau que ja és inoxidable pel contingut de crom. En molts acers HSLA, les combinacions V+Nb s'utilitzen de manera sinèrgica. En els acers inoxidables, la microaliatge V+Nb segueix sent principalment un tema de recerca amb un desplegament comercial limitat.

6. Especificacions d'adquisició: què especificar en demanar FeV per a acer inoxidable

Per a un taller de fusió d'acer inoxidable, l'especificació d'adquisició de FeV hauria de cobrir els paràmetres següents. Els valors següents reflecteixen la pràctica comercial típica de FeV de grau-inoxidable.

Paràmetre Especificació recomanada Justificació
Grau FeV FeV50-A o FeV80-A (GB/T 4139-2012) Límits d'impureses més baixos; -Els graus B són acceptables si els sostres C i P es verifiquen amb les especificacions finals d'acer
Mida del terró 10–50 mm (Més o igual al 90% dins l'interval; fins<5 mm ≤ 5% max) Assegura una ràpida dissolució en cullerot; les fines augmenten les pèrdues de pols i el risc d'oxidació; els grumolls grans es dissolen massa lentament
Contingut de carboni Tan baix com sigui pràctic: inferior o igual al 0,15% per a FeV80-A Crític per als graus d'acer inoxidable de baix-carboni (304L, 316L, dúplex); L'excés de carboni del FeV s'ha de compensar en un altre lloc
Fòsfor Menor o igual al 0,05% Els acers inoxidables són sensibles a la fragilitat del fòsfor; límits P més estrictes que l'acer estructural
Alumini Menor o igual a 1,5% L'excés d'Al pot formar inclusions d'alúmina perjudicials per a la qualitat de la superfície i la polibilitat de l'acer inoxidable
Embalatge Bossa jumbo d'1 tona o tambor d'acer de 250 kg Bosses jumbo per a massa fosa, bidons per escalfars més petits o pesatge precís; protecció necessària contra la humitat
Certificació Certificat de prova de molí (MTC) segons EN 10204 3.1; tercer-opcional (SGS/BV) Proporciona una anàlisi química traçable per calor/lot; inspecció de tercers-part per a comandes de primera-comanda o-de gran valor

Les especificacions són orientatives. Els paràmetres finals s'han d'acordar entre el fabricant d'acer i el proveïdor de FeV en funció del grau d'acer inoxidable objectiu, la pràctica de fusió (ruta EAF/AOD/VOD) i els requisits del producte final.

7. Pautes pràctiques d'addició per a la fabricació d'acer inoxidable

7.1 Addició de temps i ubicació

S'ha d'afegir FeV al cullerotdesprés de la desoxidació- és a dir, després que el pas d'eliminació d'alumini o silici hagi reduït l'oxigen dissolt a l'acer a un nivell baix. El vanadi té una forta afinitat per l'oxigen; afegir FeV abans de la desoxidació pot provocar pèrdues d'oxidació de vanadi del 15 al 20% o més. La seqüència recomanada és: tocar → desoxidar (Al/Si) → afegir FeV → remenar amb argó → ajustar el retall final.

7.2 Taxa de recuperació

La recuperació de vanadi a partir de l'addició de FeV en acer de cullera correctament desoxidat és90–95%. La recuperació més baixa (80-85%) es produeix quan s'afegeix FeV abans que s'hagi completat la desoxidació, quan la mida dels grumolls és massa fina (excés de pols i oxidació) o quan l'agitació d'argó és insuficient per a l'homogeneïtzació. La recuperació real per a una pràctica determinada de fabricació d'acer s'hauria d'establir mitjançant unes quantes escales de prova i després utilitzar-se com a base per als càlculs d'addició.

7.3 Càlcul de la suma

La fórmula bàsica és:

FeVrequerit(kg)=[Massa d'acer (kg) × (V% objectiu − V% residual)] ÷ [V% FeV × Taxa de recuperació]

Per exemple: una calor de 50 -tones orientada a un 0,15% en pes de V (V residual=0.02%) utilitzant FeV80-A (80% de V, 92% de recuperació) requereix: (50.000 × 0,0013) ÷ (0,80 × 0,92) kg FeV8. L'equip metal·lúrgic de ZhenAn pot proporcionar càlculs de pes addicional per a mides específiques de calor i composicions objectiu.

7.4 Precaucions per a l'acer inoxidable

Dues consideracions addicionals s'apliquen específicament a la fabricació d'acer inoxidable. Primer,recollida de carboni-: FeV50-A conté fins a un 0,40% de C - en una calor inoxidable de 50-tones de baix-carboni amb un 0,03% de C màxim, això podria contribuir a un increment de carboni no-trivial. FeV80-A (C inferior o igual al 0,15%) és l'opció més segura per als graus de carboni ultra baix. En segon lloc,interacció del nitrogen: en els acers inoxidables-aliats amb nitrogen (p. ex., graus dúplex on s'afegeix nitrogen deliberadament per a la resistència i la resistència a la picada), el vanadi formarà VN, consumint part del nitrogen. Això s'ha de tenir en compte en el càlcul de l'addició de nitrogen.

Preguntes freqüents

Es pot afegir ferrovanadi a l'acer inoxidable estàndard 304 o 316?

Els acers inoxidables austenítics estàndard 304 i 316 no contenen vanadi en les seves especificacions segons ASTM A240 o EN 10088-2. L'addició de vanadi a 304 o 316 no és una pràctica estàndard i rarament es fa comercialment perquè aquests graus aconsegueixen les seves propietats principalment a través del crom, níquel i molibdè. S'han estudiat acers inoxidables austenítics de grau-de recerca amb microaliatge V+Nb intencionat (p. ex., 0,32% en pes de V + 0.21% en pes de Nb que aconsegueix una resistència a la tracció de ~769 MPa), però aquestes són formulacions experimentals, no de grau comercial. Per als acers inoxidables austenítics que realment necessiten estabilització del gra i control del carbur, les solucions comercials establertes són els graus estabilitzats amb titani-(321) o amb niobi (347).

Quins graus d'acer inoxidable utilitzen realment vanadi?

El vanadi apareix en diverses famílies comercials d'acer inoxidable. En graus martensítics: AISI 440C conté traces de vanadi (sovint<0.1 wt% as a residual from scrap, but some modified grades carry intentional V additions); knife-grade stainless steels such as 8Cr13MoV (~0.10–0.25 wt% V) use vanadium to form hard V(C,N) carbides for edge retention. Some modified 420-series grades add vanadium for increased wear resistance. In ferritic grades: certain heat-resistant ferritic stainless steels (e.g., in exhaust-system applications) may include microalloying with vanadium for creep resistance. In duplex stainless steels: vanadium additions have been studied to refine grain structure and retard age hardening; research-grade duplex formulations with V exist, though they are not major commodity grades.

El vanadi millora la resistència a la corrosió de l'acer inoxidable?

No. El vanadi no contribueix significativament a la resistència general a la corrosió de l'acer inoxidable. La resistència a la corrosió dels acers inoxidables la proporciona principalment el crom (que forma la pel·lícula passiva de Cr₂O₃), amb aportacions de molibdè (resistència a la picada) i nitrogen. El paper del vanadi és en les propietats mecàniques: el refinament del gra, l'enfortiment de la precipitació, la resistència al desgast i la resistència a alta-temperatura. L'addició de vanadi a una formulació d'acer inoxidable no millorarà la seva resistència a la picadura, la corrosió per esquerdes o l'atac intergranular. Per a la resistència a la corrosió intergranular (sensibilització), l'estabilització de titani o niobi és l'enfocament establert; El vanadi, tot i ser un antic carbur-fort, no s'utilitza comercialment com a estabilitzador de sensibilització en acers inoxidables.

Quin grau de FeV he d'utilitzar per a la fabricació d'acer inoxidable?

Per a aplicacions d'acer inoxidable on s'especifica vanadi, FeV50-A o FeV80-A (segons GB/T 4139-2012) són els graus recomanats. El sufix -A indica els límits d'impureses més baixos, la qual cosa és important perquè els acers inoxidables són sensibles a la contaminació per carboni, fòsfor i sofre. FeV50-A conté 48,0–55,0% de V amb C inferior o igual al 0,40%, Si inferior o igual al 2,0%, P inferior o igual al 0,06%, S inferior o igual al 0,04%, Al menor o igual a 1,5%. FeV80-A conté 78,0–82,0% de V amb C Menor o igual a 0,15%, Si Menor o igual a 1,5%, P Menor o igual a 0,05%, S Menor o igual a 0,04%, Al Menys o igual a 1,5%, Mn Menys de 0,5%, Mn. FeV80 és el grau més comú per a la fabricació d'acers especials a causa del seu contingut més elevat de vanadi i menys carboni, que és fonamental per als graus inoxidables amb baixes emissions de carboni. ZhenAn subministra ambdós graus amb certificats de prova de molí i inspecció opcional de tercers (SGS/BV).

Quina és la taxa de recuperació de vanadi quan s'afegeix FeV a una cullera d'acer inoxidable?

La recuperació típica de vanadi a partir de l'addició de FeV en la fabricació d'acer de cullera és del 90 al 95%, sempre que se segueixin les millors pràctiques: afegir FeV després de la desoxidació (després de la matança d'Al o Si), utilitzeu mides de grumolls de 10 a 50 mm per garantir una dissolució ràpida (fines).<5 mm increase dust losses; oversized lumps dissolve too slowly), add during the early–middle stage of ladle treatment to allow time for dissolution and homogenization, and maintain adequate argon stirring. Lower recovery (80–85%) can occur if FeV is added before deoxidation (vanadium oxidizes readily) or if stirring is insufficient. For V-microalloyed stainless grades with tight composition windows, ZhenAn's metallurgical team can help calculate target addition weights based on steel mass, target V content, and expected recovery for your specific ladle practice.

Com es compara el vanadi amb el niobi i el titani per a la microaliatge d'acer inoxidable?

Els tres elements són forts formadors de carbur/nitrur, però els seus efectes són diferents. El niobi (Nb) proporciona el refinament del gra més fort (mitjançant Nb(C,N) fixant els límits del gra d'austenita durant la laminació en calent) i és l'addició típica més eficient per pes afegit - 0,02-0,05% en pes. El titani (Ti) és el formador de nitrurs més agressiu (TiN es forma a temperatures molt elevades) i s'utilitza quan el control del nitrogen és la prioritat. El vanadi (V) proporciona la contribució més forta a l'enfortiment de la precipitació (V(C,N) precipitats en ferrita, ~70–150 MPa) i és el més fàcil de dissoldre i re{8}}precipitar de manera controlada durant el tractament tèrmic. En concret, en acers inoxidables, els graus estabilitzats Nb-(347) i els graus estabilitzats Ti- (321) són estàndard per a la resistència a la sensibilització. El vanadi no s'utilitza per a l'estabilització; el seu paper és la resistència, la resistència al desgast i el refinament del gra en graus on aquestes propietats són necessàries juntament amb la resistència a la corrosió a nivell d'inoxidable-.

modular-1
Font FeV per a la vostra botiga de fosa d'acer inoxidable

ZhenAn International subministra FeV50 i FeV80 fins a GB/T 4139-2012, amb MTC complet i inspecció de tercers-SGS/BV opcional. Digueu-nos la vostra qualificació, el contingut de vanadi objectiu i la mida de la calor; us proporcionarem una recomanació i un pressupost d'especificacions.

Correu electrònic: market@zanewmetal.com · WhatsApp: +86 155 1882 4805

👉 Consulteu ZhenAn per a l'ús de vanadi a les vostres formulacions d'acer inoxidable.