El ferromanganès es compra i es ven amb contingut de manganès, de manera que una denominació comercial com Mn 70 és una declaració contractual sobre la composició química més que una etiqueta de màrqueting. Les cotitzacions del mercat indi del 12 de maig de 2025 donen als compradors un punt de referència pràctic: el ferromanganès Mn 70 es va avaluar en un mínim de 73.000 Rs./tona mètrica i un màxim de 73.500 Rs./tona mètrica tant a Durgapur com a Raipur, un diferencial d'aproximadament el 0,7% entre els dos grups. Aquesta banda estreta apunta a una posició de subministrament local equilibrada en lloc d'un mercat angoixat o sobreescalfat.
Per què Mn 70 és el grau de referència a l'Índia
Durgapur i Raipur es troben dins del cinturó d'acer i ferroaliatge més dens de l'Índia, on els productors d'alt-forns i-forns elèctrics consumeixen ferromanganès d'alt-carboni com a desoxidant i transportador de manganès. Com que els recursos nacionals de mineral de manganès són limitats, les foses depenen del mineral importat, en gran part de Sud-àfrica, Austràlia i Gabon, i de la tarifa d'energia industrial vigent. Ambdues entrades mouen el sòl de preus més que el sentiment del molí. Quan es revisen les pujades de costos o els aranzels de desembarcament de mineral, les cotitzacions de Mn 70 canvien primer; quan les arribades de mineral són abundants, la banda cotitzada es redueix i els compradors recuperen la sala de negociació.
Composició de ferromanganès d'alt-carboni
Les especificacions enviades a l'Índia i a les destinacions d'exportació solen escriure's com a mínim de manganès més sostres de silici, carboni, fòsfor i sofre. Les files típiques de fosa tenen aquest aspecte:
| Paràmetre | Fila 1 | Fila 2 | Fila 3 | Fila 4 |
|---|---|---|---|---|
| Mn | 60% min | 65% min | 55% min | 60% min |
| Si | 14% min | 16% min | 22% min | 28% min |
| C | 2,50% màxim | 2,00% màx | 0,50% màxim | 0,10% màx |
| P | 0,30% màxim | 0,25% màxim | 0,20% màxim | 0,20% màxim |
| S | 0,03% màx | 0,02% màx | 0,02% màx | 0,02% màx |
Les files amb un màxim de carboni del 0,50% i del 0,10% descriuen ferromanganès de carboni mitjà-i baix-de carboni en lloc de material d'alt-carboni. La figura del manganès per si sola, per tant, mai defineix el producte; les columnes de carboni i silici sempre s'han de llegir al costat. Algunes especificacions també permeten el fòsfor al 0,15% o al 0,10% com a màxim quan el taller de fusió produeix acers de baix-fòsfor.
Com Mapes Mn 70 als estàndards publicats
ASTM A99 cobreix el ferromanganès com a família de grau d'especificació, i GB/T 3795-2014 defineix les designacions de ferromanganès àmpliament utilitzades als documents d'exportació xinesos; l'addició de silicomanganès acompanyant es defineix al GB/T 4008-2008. Una cita escrita simplement com "Mn 70" no és en si mateixa una designació estàndard: indica un nivell mínim de manganès que s'ha de combinar amb límits per als altres quatre elements. Els compradors que comparen ofertes de diferents fonderies haurien de sol·licitar el certificat químic complet en lloc d'acceptar l'abreviatura, perquè dues ofertes anomenades Mn 70 poden diferir en més d'un 1% de carboni i en un ordre de magnitud en silici residual.
Formulari lliurat, embalatge i inspecció
Els lots d'exportació normalment s'embalen en big bags d'1 TM i el certificat d'inspecció l'emet una institució de proves de tercers-independència o les obres productores, segons els termes pactats al contracte. Tres clàusules mereixen atenció durant la negociació. En primer lloc, cal anomenar el mètode de mostreig i el laboratori utilitzat, ja que els resultats de manganès i sofre varien amb la preparació de la mostra. En segon lloc, s'ha d'escriure l'interval de mida del grumoll a l'especificació i confirmar-lo al certificat, ja que les multes afecten la recuperació a la cullera. En tercer lloc, la base de preus - tant si la cotització és de fàbrica, FOB o lliurada al port indi - explica la major part de la diferència entre dos números aparentment similars, especialment quan el transport de mercaderies i el port són volàtils.
Què mou la banda de preus índia
Tres factors expliquen la major part del moviment de les cotitzacions índies: el cost del mineral de manganès importat, les tarifes d'electricitat industrial als grups de fosa i la producció nacional d'acer. El mineral i l'energia estableixen el sòl de costos, mentre que les taxes de producció d'acer estableixen l'atracció de la demanda. Com que tant Durgapur com Raipur van cotitzar la mateixa banda de 73.000 a 73.500 Rs./tona mètrica el 12 de maig de 2025, el mercat en aquell moment es va arbitrar pla entre els dos centres - un senyal inusualment clar que cap de les ubicacions tenia un avantatge de càrrega o disponibilitat.
Preguntes freqüents
Q:El Mn 70 és el mateix que el ferromanganès d'alt-carboni?
R: No sol. Mn 70 indica un mínim de manganès; la família (alt, mitjà o baix de carboni) es decideix pel límit de carboni, que oscil·la entre el 2,50% màxim fins al 0,10% màxim en les files superiors.
Q:Per què Durgapur i Raipur van cotitzar el mateix preu el 12 de maig de 2025?
R: Els dos centres es van avaluar en 73.000 Rs./tona mètrica baixa i 73.500 Rs./tona mètrica alta per Mn 70, la qual cosa indica un subministrament regional equilibrat sense prima de càrrega o disponibilitat entre ells.
Q:Quins estàndards s'apliquen a un contracte de ferromanganès?
R: ASTM A99 cobreix la família de graus de ferromanganès, GB/T 3795-2014 defineix les designacions d'exportació utilitzades a la documentació xinesa i GB/T 4008-2008 s'aplica al silicomanganès on també es subministra aquesta addició.
Q:Quins límits de sofre i fòsfor s'han d'especificar?
A: 0,03% S max amb 0,30% P max és típic per als graus de manganès més gruixuts, ajustant-se a 0,02% S amb 0,20% a 0,25% P per a graus més nets, i a 0,15% o 0,10% P max per a la fabricació d'acer de baix -fòsfor.
Q:Com s'envasa i certifica el ferromanganès per a l'exportació?
R: La pràctica estàndard són big bags d'1 TM, amb el certificat emès per una institució de proves independent de tercers-o per les obres productores d'acord amb les condicions contractuals acordades.
Q:Es pot comparar directament el preu de Rs./tona mètrica amb una oferta FOB?
R: No. Les cotitzacions nacionals de l'Índia són d'-fàbrica o es lliuren dins del clúster, mentre que les ofertes d'exportació es cotitzen FOB o CIF. S'han d'afegir el transport de mercaderies, la manipulació portuària i els drets abans que els dos números siguin comparables.

