Punts de referència europeus d'APT i ferrotungsten: lectura dels nivells de preus del 14 de març

Apr 24, 2025

Deixa un missatge

Què mostren els Benchmarks del 14 de març

Els mercats de matèries primeres de tungstè aclareixen volums molt petits, de manera que els nivells de referència publicats es mouen a passos estrets i es llegeixen tant per a la direcció com per al valor absolut. El full del 14 de març de paratungstat d'amoni i ferrotungstè mostrava una imatge europea ferma enfront d'una cotització d'exportació xinesa plana, amb ajustos a l'alça modestos en ambdues línies europees.

Material Unitat tal com es publica Últim preu Zona de mercat Canviar
Paratungstat d'amoni, APT, WO3 88.5 % USD/tona 350 a 355 FOB de la Xina Pis
Paratungstat d'amoni, APT, WO3 88.5 % USD/tona 340 a 370 Europa Pujada 2,5
Ferrotungstè, W 75 % i superior USD/kg 46,2 a 47 Europa Puja 0,35

Les dues línies APT descriuen el mateix producte químic citat en diferents termes de lliurament, i la línia de ferrotungstè es cotitza per quilogram d'aliatge en lloc de per quilogram de tungstè contingut. Un comprador que compara directament les tres files estaria comparant diferents unitats, que és l'error més comú quan es llegeix un full de preus sense la convenció subjacent.

Context de preus de paratungstat d'amoni i convencions d'unitat

El paratungstè d'amoni amb un contingut de triòxid de tungstè del 88,5% és l'intermedi estàndard entre el concentrat de tungstè i els productes aigües avall com l'òxid de tungstè, la pols de tungstè i el ferrotungstè. Els fulls comercials sovint expressen APT en dòlars per tona mètrica unitat de WO3, una unitat és 10 kg de triòxid de tungstè, i els lectors han de confirmar quina convenció utilitza un full en particular abans de comparar-lo amb una cotització de concentrat o un cost de conversió. Segons la convenció per-unitat, l'interval cotitzat de 350 a 355 per a la Xina FOB i l'interval de 340 a 370 per a Europa descriuen la distribució de la-posició lliurada entre els dos mercats, amb el punt mitjà europeu situat per sobre del nivell d'exportació xinesa i augmentant un 2,5 al dia.

La cita de l'APT també és una referència útil per a l'economia de conversió teòrica del ferrotungstè, perquè el ferrotungstè es fa reduint i fonent l'alimentació dels coixinets de tungstè-en un aliatge amb un contingut de tungstè en la banda del 75% al ​​85%. Per tant, qualsevol canvi en l'APT tendeix a alimentar-se al ferrotungstè, generalment amb un retard que depèn del nivell d'estoc d'aliatge al mercat.

Graus de ferrotungstè i límits d'impuresa

Els graus de ferrotungstè es defineixen pel contingut de tungstè i pels sostres estancs d'impureses, perquè l'aliatge s'afegeix als acers per a eines i als consumibles de soldadura on els elements residuals danyen la duresa i la qualitat de la soldadura. GB/T 3648 defineix la sèrie FeW80 i FeW70, amb el grau A amb els límits més estrictes de carboni i fòsfor i el grau C el més ampli.

Grau W % C màx P màx S màx Si màx Mn màx Cu màx Com a màxim Sb màx Sn màx
FeW80-A 75 a 85 0.10 0.03 0.06 0.5 0.25 0.10 0.06 0.05 0.06
FeW80-B 75 a 85 0.30 0.04 0.07 0.7 0.35 0.12 0.08 0.05 0.08
FeW80-C 75 a 85 0.40 0.05 0.08 0.7 0.50 0.15 0.10 0.05 0.08
Pocs 70 70 mínim 0.80 0.06 0.10 1.0 0.60 0.18 0.10 0.05 0.10

Tots els límits d'impureses s'expressen com a percentatges màxims en massa. Quan l'estàndard no inclou cap límit de bismut i plom als graus B i C, això reflecteix la major tolerància dels graus inferiors en lloc de l'absència d'aquests elements de l'anàlisi, i els compradors d'aplicacions crítiques encara haurien de sol·licitar l'informe complet d'elements traça.

Lectura d'una cotització:-cost del metall contingut i marge de conversió

El pas pràctic és expressar cada cotització sobre la mateixa base, és a dir, el cost per quilogram de tungstè contingut. Es va treballar de manera il·lustrativa a partir dels nivells del 14 de març: ferrotungstè a un punt mitjà de 46,6 USD per quilogram d'aliatge amb un contingut de tungstè del 80% correspon a uns 58,3 USD per quilo de tungstè contingut. A la línia APT, prenent el rang de 350 a 355 dòlars per unitat de tona mètrica de WO3 i utilitzant un punt mitjà de 352,5, una unitat conté 10 kg de WO3 que al 88,5% de WO3 equivalen a 8,85 kg de tungstè, donant aproximadament 39,8 USD per quilo de tungstè contingut.

La bretxa entre aquestes dues xifres, aproximadament 18,5 USD per quilo de tungstè contingut, és el marge de conversió aproximat que ha de cobrir la reducció, la fusió, l'energia, els consumibles, les pèrdues i el transport abans de prendre qualsevol marge del productor. És precisament per això que la línia de ferrotungstè fa un seguiment de l'APT amb un retard i per què el moviment ascendent de 0,35 de l'aliatge el dia és modest en relació amb el cost d'alimentació subjacent. Els compradors haurien de reconstruir aquest càlcul a cada full de preus en lloc de comparar els números de titulars de diferents unitats.

Selecció de graus per a la fabricació d'acer i soldadura

Els productors d'acers per a eines i d'acers d'alta velocitat-generalment especifiquen el grau FeW80-A, perquè el carboni, el fòsfor i el sofre estan tancats i l'aliatge no ha d'afegir residus que redueixin la duresa en calent o provoquin esquerdes durant l'enduriment. Els graus B i C s'adapten als acers amb coixinets de tungstè més baixos-aliats-, on la química més àmplia és acceptable i el menor cost per unitat de tungstè afavoreix una especificació més àmplia. Els fabricants de consumibles de soldadura també treballen sovint amb el grau A, ja que els dipòsits de tungstè són sensibles al sofre i al fòsfor, que afavoreixen l'esquerdament en calent.

La mida de les partícules i l'embalatge també pertanyen a l'especificació. El ferrotungstè és dens i lent de dissoldre's, de manera que una fracció de mida que coincideixi amb el mètode de càrrega, normalment de 10 mm a 50 mm de grumoll o material triturat per a cullerades més petites, donarà una millor recuperació i un resultat més previsible-per-que un grau genèric a granel. Cada lot ha de viatjar amb un certificat d'anàlisi que cobreixi el tungstè i les impureses enumerades, a més de dades de pes i embalatge que permetin conciliar el model de càrrega amb la quantitat lliurada.

Preguntes freqüents

P: Què representa realment un preu de referència per a APT?
Representa el nivell comercial avaluat de paratungstat d'amoni amb un contingut de WO3 declarat, cotitzat per a una posició de lliurament definida com ara FOB de la Xina o Europa. És una avaluació del mercat més que el preu de qualsevol transacció concreta.

P: Per què es cotitza ferrotungstè per quilogram mentre que APT es cotitza per tona?
Els dos productes utilitzen convencions comercials diferents. El ferrotungstè es cotitza per quilogram d'aliatge, mentre que l'APT es cotitza amb freqüència per unitat de tona mètrica de WO3. Convertir tots dos en cost per quilogram de tungstè contingut és l'única base sòlida per a la comparació.

P: Com es calcula el tungstè contingut en ferrotungstè?
Dividiu el preu de l'aliatge per quilogram per la fracció de tungstè. Un aliatge al 80% de tungstè i un preu de 46,6 USD per quilogram conté uns 58,3 USD de tungstè per quilogram de metall contingut.

P: Quin grau de ferrotungstè s'utilitza per als acers per a eines?
FeW80-A és l'opció habitual per als acers d'eines i d'alta velocitat perquè els seus límits de carboni, fòsfor i sofre són els més estrictes de la sèrie, protegint la duresa calenta i la resposta d'enduriment.

P: Per què el preu del ferrotungstè queda endarrerit amb el preu de l'APT?
Els productors d'aliatges treballen amb pinsos comprats abans i mantenen estocs, de manera que els moviments de la línia APT s'alimenten de ferrotungstè només a mesura que es compra i consumeix pinsos nous, produint un retard que s'amplia quan els inventaris d'aliatges són alts.

P: Què controla la columna de canvi en un full de mercat?
La columna de canvi registra el moviment del nivell avaluat amb l'avaluació anterior, no amb el llibre de comandes del comprador. Un moviment a l'alça pla o petit encara pot amagar un ampli ventall de cotització entre productors.